Strona główna » Naprawa płyt głównych

Wyszukaj eksploatację

Opinie o nasNaprawa płyt głównych

serwis laptopów Zalany laptop
 

Naprawa płyt głównych – w tym się specjalizujemy!
Obecnie nie sposób wyobrazić sobie choćby jednego dnia z niedziałającym sprzętem, zwłaszcza podczas pracy biurowej. Uszkodzenia płyt głównych to częste usterki - jednak nie wszystkie serwisy radzą sobie z nimi dobrze. Naprawa płyty głównej wymaga dużej wiedzy i doświadczenia - np. niektóre serie laptopów miały wlutowane wadliwe układy lub uszkodzeniu ulegały luty, co powodowało nieprawidłowe działanie komputera - taką wiedzę gromadzi się latami, a pozwala ona na szybszą diagnozę, wycenę i naprawę płyty głównej. A u nas dodatkowo diagnoza jest bezpłatna!

Dobrze wiedzieć Płyta główna to najważniejszy element laptopa. Na płycie znajdują się bardzo ważne układy odpowiedzialne za jego pracę, m.in. BIOS, mostki – północny i południowy, karta grafiki, układ KBC. Poziom „upakowania” elementów na płycie oraz wysokie temperatury powodują, że jest ona bardzo podatna na uszkodzenia - mogą one powstać np. na skutek przegrzania laptopa lub jego zalania, przepięcia elektrycznego w sieci, upadku laptopa czy nawet awarii któregoś z gniazd. Bardzo poważne są awarie układów scalonych montowanych bezpośrednio na płycie głównej - BGA czy KBC.
BGA (ang. Ball Grid Array) jest to rodzaj obudowy układu scalonego charakteryzujący się tym, że wyprowadzenia w postaci kulek ze stopu lutowniczego znajdują się na całej spodniej powierzchni układu. Technologia BGA ma zastosowanie przy produkcji chipsetów układu graficznego, mostka północnego i południowego.
KBC (ang. KeyBoard Controller) to układ w obudowie typu QFP lub LQFP, posiadający najczęściej 128, 144 lub 176 wyprowadzeń. Odpowiada on za kontrolę klawiatury oraz touchpada, kontroluje temperaturę procesora, prędkość obrotową wentylatorów, podświetlenie matrycy, ładowanie baterii, steruje stanami aktywności laptopa - odpowiada za stan uśpienia, czuwania, kontroluje przyciski multimedialne, przełączniki od Wi-Fi, Bluetooth oraz pracę diod sygnalizujących ładowanie, pracę dysku, uruchomienie laptopa itp.
Opis czynności Objawy wskazujące na uszkodzenie płyty głównej to m.in.:
- niemożność uruchomienia laptopa,
- samoczynne restartowanie się systemu,
- problemy z wyświetlaniem obrazu,
- wyłączanie się w czasie pracy,
- problemy z ładowaniem baterii,
- niedziałające złącza USB, HDMI lub inne,
- problemy z klawiaturą,
- problemy z ładowaniem baterii.
W takiej sytuacji najważniejsza jest właściwa diagnoza, ustalenie, który z elementów płyty głównej musi zostać naprawiony (czasami niestety jest to szereg usterek – np. w laptopach po zalaniu lub przepięciu elektrycznym) i w jaki sposób ma zostać dokonana naprawa – czy poprzez wymianę układu na nowy, czy wystarczy np. w przypadku układów BGA tzw. reballing - jest to proces, który polega na wylutowaniu i ponownym wlutowaniu układu BGA za pomocą kulek lutowniczych, nakładanych z użyciem sita oraz specjalnej stacji lutowniczej i innych niezbędnych narzędzi).
Naprawiamy m.in.:
- układy BGA – wymiana polega na reballingu układu – cały proces wykonywany jest przy pomocy specjalistycznego urządzeń za pomocą których układ zostaje usunięty z płyty i ponownie do niej przylutowany. Do montażu używamy kulek ołowiowych, gwarantujących lepsze połączenie układu,
- układy KBC - są one ręcznie (mają nawet 176 nóżek), co wymaga dużej biegłości. Po wlutowaniu układów KBC wykonywana jest inspekcja wizyjna za pomocą mikroskopu.

Mamy odpowiednio wyposażone stanowiska serwisowe, dostęp do ogromnej bazy dokumentacji serwisowej – z pewnością poradzimy sobie z większością usterek płyt głównych.

 
Cennik Przykładowe ceny usług:
lutowanie układów BGA (reballing) - od 150 zł do 300 zł
wymiana gniazd zasilania, USB, HDMI i innych) - od 100 zł do 200 zł


Poniżej znajdziesz pełny cennik serwisu laptopów.
usługa door-to-door cennik serwisu laptopów regulamin serwisu laptopów i drukarek
USŁUGA DOOR TO DOOR CENNIK USŁUG REGULAMIN SERWISU
Przejdź do strony głównej serwisu laptopów
 

Przejdź do strony głównej