Strona główna » BLOG » Laptopy poleasingowe – czy warto?

Wyszukaj eksploatację

Opinie o nasLaptopy poleasingowe – czy warto?

Data dodania: 24-03-2019 Wyświetleń: 2140

Czy warto kupić laptopa poleasingowego? To pytanie często zadają nasi klienci. Odpowiadamy im zazwyczaj – warto przynajmniej to rozważyć! Powodów dla których warto zastanowić się nad takim sprzętem jest co najmniej kilka - postaram się poniżej odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania i spróbuję rozwiać niektóre wątpliwości.
Biznesowe laptopy poleasingowe
Skąd się biorą laptopy poleasingowe?
Laptopy poleasingowe dostępne w Polsce biorą się z kilku źródeł – w dużej mierze pochodzą od firm leasingowych lub firm współpracujących z nimi, z zachodu Europy oraz w mniejszym stopniu z rynku rodzimego. Dla dużych firm lub korporacji zwykle znacznie taniej jest wyleasingować sprzęt – nie ponosząc jednorazowo wysokich kosztów zakupu. Dodatkowo leasing przenosi obsługę serwisową na leasingodawcę , a po upływie jego terminu (zwykle okres leasingu trwa 2-4 lata) pozwala na wygodną wymianę sprzętu na nowszy, o lepszych parametrach. Jakie to ma znaczenie? Po pierwsze laptopy przeznaczone na rynek biznesowy są lepiej wyposażone – mają matowe matryce, podświetlane klawiatury, wymienne baterie, dodatkowe urządzenia wskazujące. Są zbudowane z lepszych materiałów – przeważnie mają metalowe obudowy, mają wytrzymalsze zawiasy. Jednak te z rynków zachodnich mają jeden minus – klawiatury nie odpowiadają standardowemu układowi polskiemu i często są wyklejane tzw. naklejkami spolszczającymi. Dla mnie jest to do zaakceptowania, a jeżeli klawiatura została wyklejona starannie jest to praktycznie niezauważalne.
Podsumowując - kupując laptopa poleasingowego otrzymujesz sprzęt z wyższej półki, ale godzisz się na krótszą gwarancję (zwykle 6-12 miesięcy, u nas 12 miesięcy). Jednak jakość laptopów poleasingowych powoduje, że awarie zdarzają się naprawdę rzadko, a jeśli już - to w okresie pierwszych 12 miesięcy.

Cena laptopów poleasingowych
Każdy  chce kupić super sprzęt w niskiej cenie. Niestety nie jest to do końca możliwe. Jednak kupując poleasingowego laptopa otrzymasz sprzęt co prawda sprzed kilku lat, altale za to z półki biznesowej, z optymalnie dobranymi do pracy podzespołami – za ułamek ceny porównywalnego sprzętu nowego. Na początku 2019 roku za około 2 tysiące złotych bez trudu można nabyć np. ultrabooka Lenovo Carbon X1 z procesorem i7 4 generacji, 8 GB RAMu oraz dyskiem 256 GB SSD. Do tego z legalnym systemem Windows. Dokładając 200 zł możemy otrzymać jeszcze laptopa wyposażonego w dotykową matrycę. Na zakup nowego Lenovo Carbon X1 trzeba przeznaczyć między 8 a 12 tysięcy złotych – czyli 4x - 6x więcej. A różnica w wydajności (najnowsze mają procesory i7 8 generacji, 8GB RAMu oraz dysk 256 GB SSD) to kilkanaście procent.
Koszt zakupu wskazuje jednoznacznie – warto!


Jakość laptopów poleasingowych 
Czy to prawda, że laptopy biznesowe są lepsze od tych dla zwykłych użytkowników? Tak, widać to od razu po cenie zakupu – laptopy biznesowe kosztują zwykle od 3 do 5x  więcej nich ich domowe odpowiedniki. Dlaczego? Otóż ich przeznaczenie wymaga od producentów zastosowania lepszych materiałów i podzespołów, o czym wspominałem wcześniej, pozwalających na ciągłą pracę w różnych warunkach – wszak laptop biznesowy to laptop do biura, ale także dla przedstawiciela handlowego. Różnic jest kilka - Laptopy poleasingowe to wysoka jakość użytych materiałówgłówna to jakość wykonania, a co za tym idzie, wytrzymałość. W klasie biznesowej obudowa jest zwykle zbudowana z metalu, stopów magnezu lub nawet karbonu. Takie laptopy zwykle przetrwają upadek, pracę w trudnych warunkach a nawet zalanie. Parametry komputerów biznesowych są wystarczające dla większości nawet wymagających użytkowników; często można je także rozbudować. Matryce są zwykle matowe – pozwalają na wygodną pracę w różnych warunkach, nawet w pełnym słońcu. Klawiatury są zwykle podświetlane i wykonane z materiałów lepszej jakości, nie zacinają się, nie odpadają z nich klawisze, nie ścierają się znaki; dodatkowo wyposażone są w tzw. trackpointy, cenione przez wielu użytkowników urządzenie wskazujące. Baterie mają większą pojemność i często są wymienne; nowe baterie do laptopów biznesowych są dostępne jeszcze przez kilka lub kilkanaście lat po zakończeniu ich produkcji. Laptopy biznesowe posiadają większość popularnych złącz typu USB2 i USB3, HDMI, audio, VGA, mniej standardowe np. w złącza DP, mini DP. Dodatkowo są wyposażone w złącze pozwalające na podłączenie sprzętu do stacji dokującej – pozwala to na rozszerzenie możliwości oraz zwiększenie mobilności laptopa.
Jakość wykonania i możliwości – warto! 

Stan laptopów poleasingowych
Laptopy poleasingowe oferowane są w różnym stanie, zwykle sprzedawcy określają go literami od A do C. W grupie A mieszczą się urządzenia, po których nie widać śladów używania lub są one mało widoczne. W klasie B ślady używania są widoczne, np. pogięta klapa, pęknięta obudowa, rysa na matrycy. Klasa C to sprzęt z widocznymi altuszkodzeniami, nie mającymi wpływu na prace – np. „duchami na matrycy”, połamanymi obudowami. Dostępne u nas laptopy zwykle mieszczą się w klasie A lub A-, często trudno zauważyć ślady używania, matryce są w idealnym stanie, baterie natomiast wskazują od 2 do 5 godzin pracy. 
Warto rozważyć zakup laptopa w klasie A, a jeśli nie ma dla Ciebie znaczenia wygląd i drobne mankamenty - w pozostałych klasach.

Parametry laptopów poleasingowych 
Kupując laptopa poleasingowego kupujesz sprzęt powiedzmy czteroletni. Co to znaczy dokładnie? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie przykładzie procesorów. Na początku 2015 roku (4 lata temu) Intel produkował procesory 5 generacji o nazwie kodowej Broadwell, a pod koniec roku pojawiła się 6 generacja – Skylake. Zasadniczą zmianą była obsługa pamięci DDR4 przez nowszą generację procesorów. Jakie są pozostałe różnice w wydajności – otóż pomimo obsługi szybszych pamięci oraz zwiększenia alttaktowania wzrost wydajności z każdą generacją był kilku lub kilkunastoprocentowy – w zasadzie ograniczał się do dokładania kolejnych rdzeni, a wydajność na poziomie jednowątkowym pozostawała bez zmian. W cenie do ok 2 tysięcy zł kupisz laptopa z procesorem 4 lub 5 generacji, wyposażonego w procesor 2 lub 4-rdzeniowy. Będzie on oczywiście mniej wydajny, niż najnowsze laptopy biznesowe z procesorami IntelCore 8 generacji, jednak nie będzie to przepaść. Intel zapowiada dopiero nowe procesory, produkowane w litografii 10nm, o nazwie kodowej Icelake – tu ma nastąpić znaczący wzrost wydajności – nawet o 75%.
Wygląda na to, że przez następne 2-3 lata zakup kilkuletniego laptopa peleasingowego będzie dobrą decyzją.


Ekologia
Kupując laptopa poleasingowego przedłużasz jego cykl życia - wpływasz na mniejsze zużycie energii, wody, rzadkich metali. Wspominając o rzadkich metalach należy przypomnieć o trwającej wojnie domowej w Demokratycznej Republice Konga i koltanie. To jest temat zupełnie wyparty z przestrzeni medialnej – zainteresowanych odsyłam do popularnej wyszukiwarki. Na pewno zakup poleasingowego laptopa nie wpłynie od razu na losy wojny domowej w Kongu ani nie zapobiegnie wykorzystywaniu dzieci do pracy w nieludzkich warunkach, ale rynek laptopów oraz komputerów poleasingowych z roku na rok rośnie i są to tak duże wzrosty, że być może (oby) wpłynie to na producentów - zauważą oni, że większości użytkowników wystarczy do wygodnej pracy kilkuletni laptop, a nie najnowsze rozwiązania, z często pięknie marketingowo określonymi funkcjami i wykreowanymi potrzebami, z których większość nas nigdy nie skorzysta.

Podsumowanie
Laptop poleasingowy na pewno będzie dobrym wyborem dla większości użytkowników. Większość z nas używa laptopów do codziennej pracy z podstawowymi aplikacjami, do przeglądania internetu czy odtwarzania multimediów. A nawet bardziej wymagający użytkownicy - projektanci czy graficy znajdą sprzęt dla siebie. Takie laptopy z pewnością posłużą kilka lat bezawaryjnie, a ich wydajność będzie wystarczająca.

Kupując laptopa lub inny sprzęt poleasingowy w Zikom Computer Outlet otrzymasz sprzęt sprawdzony, przetestowany, oczyszczony, z zainstalowanym legalnym systemem. Laptopy oferowane przez Zikom objęte są 12 miesięczną gwarancją oraz możliwością zwrotu w ciągu 14 dni od daty zakupu!


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG